Terimler Sözlüğü

Terimler Sözlüğü

Uygulamaya özel ayarlar. Tekil uygulamalar için özelleştirilmiş kalemli tablet aracı ve tablet ayarları. Uygulamaya özel ayarlar, uygulamayı her kullanmanızda geçerli olur.

En-Boy (Aspect). Tabletin veya ekranın yatay ve dikey boyutu arasındaki oran.

Bluetooth. Cihazlar arasında kablosuz iletişim kurma yöntemi.

Tıklama kuvveti (Click force). Kalem ucuna tıklamak için uyguladığınız kuvvet miktarı.

Dijital Mürekkep (Digital Ink). Normal şartlarda kalem kullanılarak bilgisayarda kara kalem çizimleri, mürekkep işaretlemesi veya el yazısı biçiminde oluşturulmuş el yazısı içerikleri. El yazısı, klavyeyle yazılan metne dönüştürülebilir veya orijinal biçiminde kullanılabilir.

Ekran Değiştirme (Display Toggle). Tabletinizle tüm ekranlarda veya tek seferde bir ekranda çalışmanıza olanak tanıyan bir özellik. Sadece çoklu monitör sistemlerinde kullanılabilir.

Çift tıklama yardımı. Çift tıklama mesafesinin boyutunu ayarlayarak çift tıklamayı kolaylaştıran bir özelliktir.

Çift tıklama mesafesi (Double-click distance). Ekran imlecinin tıklamalar arasında hareket edebileceği ve yine de çift tıklama olarak kabul edileceği maksimum mesafe (ekran pikselleri). Çift tıklama mesafesinin arttırılması, çift tıklamayı kolaylaştırır ancak bazı grafik uygulamalarında fırça darbelerinde gecikmeye neden olabilir.

Çift tıklama hızı (Double-click speed). Tıklamalar arasında geçen ve yine de çift tıklama kabul edilen maksimum süre.

Silgiye duyarlı uygulama (Eraser-aware application). Kalem silgisi için dahili destek içeren yazılım uygulaması. Bu uygulamalar, silgiden uygulama için anlamlı olan özelliklere bağlı olarak farklı şekillerde yararlanır.

Genişlet (Expand). Dokunmatik ekranda gezinirken kullanılan bir hareket. Tablet yüzeyine iki parmağınız birbirine yakın olacak şekilde dokunun ve daha sonra parmaklarınızı birbirinden uzaklaştırın.

ExpressKey tuşları™. Kalemli tabletinizde bulunan özelleştirilebilir bileşen düğmeleri.

Parmak Tekerleği (Fingerwheel). Airbrush'ta bulunan isteğe bağlı kontrol tekerleği.

Değiştirici (Modifier). Değiştirici tuşlar arasında Windows için Shift, Alt ve Ctrl veya Mac için Shift, Kumanda, Komut ve Seçenek tuşları bulunur. Araç düğmelerinizi veya ExpressKey tuşlarınızı™, değiştirici tuş olacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Kalem Ucu (Nib). Değiştirilebilir kalem ucu.

Eşleme (Pairing). İki cihaz arasında sanal kablo (Bluetooth) bağlantısı oluşturma yöntemi.

Kaydırma (Pan). Dokunmatik ekranda gezinirken kullanılan bir hareket. Tablet yüzeyine parmaklarınızla dokunun ve parmaklarınızı aynı yönde hareket ettirin.

Kalem girişi. Bilgisayarı kalem kullanarak kontrol etme yöntemi.

Sıkıştırma (Pinch). Dokunmatik ekranda gezinirken kullanılan bir hareket. Tablete iki parmağınız birbirinden hafifçe ayrıkken dokunun ve daha sonra parmaklarınızı tablet yüzeyiyle birlikte hareket ettirin veya "sıkıştırın".

Piksel. Gösterge ekranınızın en küçük ölçü birimi.

Basınç hassasiyeti (Pressure sensitive). Wacom kalem ucunun ve silgisinin uygulanan basınç miktarını algılama özelliği. Bu özellik, basınca duyarlı uygulamalarda doğal görünümlü kalem, fırça ve silgi darbeleri yaratmak için kullanılır.

Basınca duyarlı uygulama (Pressure-sensitive application). Basınca duyarlı girişi destekleyen uygulama.

Yakınlık (Proximity). Kalemin algılandığı tabletin aktif alanı üzerindeki yükseklik.

Döndür (Rotate). Dokunmatik ekranda gezinirken kullanılan bir hareket. Tablete iki parmağınız birbirinden hafifçe ayrıkken dokunun ve parmaklarınızı dairesel bir şekilde döndürün, farklı yönlere kaydırın veya bir parmağınızı sabit tutup diğerini sabit parmağınızın etrafında gezdirin.

Çek (Swipe). Dokunmatik ekranda gezinirken kullanılan bir hareket. Tablet yüzeyine üç, dört veya beş parmakla dokunun ve parmaklarınızı tablet üzerinde aynı yönde hızlıca çekin.

Dokun (Tap). Dokunmatik ekranda gezinirken kullanılan bir hareket. Bir parmağınızı (veya harekete bağlı olarak birden fazla parmağınızı) tablete dokundurup kaldırın.

Eğime duyarlı (Tilt-sensitive). Kalem ucunun veya silginin araç ile tablet arasındaki eğim miktarını algılama özelliği. Bu özellik, eğime duyarlı uygulamalarda doğal görünümlü kalem, fırça ve silgi darbeleri yaratmak için kullanılır.

Dokun (Touch). Tablet üzerinde sadece parmaklarınızı kullanarak bilgisayarla etkileşime girme yöntemidir. Dokunmatik girişi de denir.

Touch Ring. Kalemli tabletinizde bulunan özelleştirilebilir kontrol halkası.

Touch Strip'ler. Cintiq 22'nin arkasında yer alan özelleştirilebilir kontrol çubukları.

Dokunma sensörü (Touch sensor). Kalemli tabletinizde dokunmanın algılandığı gezinme alanı. Dokunma sensörü, aktif alanda kalır ve kalem girişini kabul etmez.

Gezdir (Track). Dokunmatik ekranda gezinirken kullanılan bir hareket. Bir parmağınızı tablet yüzeyine dokundurup hareket ettirin.

Wacom Link adaptörü: USB-C bağlantı noktası olmayan makinelerde yaratıcı kalem ekranı kullanımına yönelik adaptör.