Kaleminizin işlevlerini özelleştirin

Kaleminizin işlevlerini özelleştirin

Kalem ucunun his ve basınç ayarlarını ve sağ tıklama yönteminizi seçmek için kalem düğmelerine ayarlar atayarak kaleminizin işlevlerini özelleştirin.

Not: Bazı kalemlerde düğme veya silgi bulunmaz.

Kalem düğmesine ve kalem ucuna ayarlar atama

 1. Wacom Tablet Properties (Wacom Tablet Özellikleri) öğesini açın.
 2. Not: Wacom Tablet Properties (Wacom Tablet Özellikleri) öğesinde mevcut olan seçenekler, cihazınıza göre değişiklik gösterir.

 3. Tool (Araç) satırı mevcutsa kaleminizi seçin.
 4. Pen (Kalem) sekmesini seçin.
 5. Kalemin yanındaki açılır menüden, kalem düğmelerinin her biri için istediğiniz ayarı seçin.
 6. Kalem ucu için bir açılır menü görüntülemek amacıyla resimdeki kalem ucuna çift tıklayın. Ardından, tabletin yüzeyine dokunduğunuzda kalemin gerçekleştirmesini istediğiniz bir ayar seçin.

  Uyarı: Kalem ucu, çoğu grafik uygulamasında çizim yapabilmek için Click (Tıklama) olarak ayarlanmalıdır.


Yukarıdaki ekran görüntüsü açıklama amaçlıdır; ekranınızla eşleşmeyebilir.

Diğer kalem özelliklerini özelleştirme

 • Tip Double Click Distance (Ucun Çift Tıklama Mesafesi): Çift tıklama sırasında kaleminizle tabletin yüzeyi arasındaki mesafeyi değiştirmek için kaydırıcıyı hareket ettirin.
 • Current Pressure (Mevcut Basınç): Kalemle ne kadar sert bastırmanız gerektiğini görmek için kalem ucuyla veya silgiyle Wacom Tablet Properties (Wacom Tablet Özellikleri) penceresindeki boş bir alana bastırarak Current Pressure (Mevcut Basınç) öğesini kontrol edin.
  • Kalem ucunu veya silgiyi kullanmak için ihtiyacınız olan basınç miktarını değiştirmek istiyorsanız Tip Feel (Uç Hissi) ve Eraser Feel (Silgi Hissi) kaydırıcılarını hareket ettirin.
 • Options (Seçenekler): Kalemle sağ tıklama yönteminizi belirlemek için Options (Seçenekler) öğesine tıklayın ve farklı bir Pen Button Mode (Kalem Düğmesi Modu) belirleyin.
 • Tilt Sensitivity (Eğim Hassasiyeti): Elinizin eğiminin kalem darbelerini ne kadar etkilediğini belirlemek için kaydırıcıyı sürükleyin. Ayarlama sırasında eğimi destekleyen bir uygulama açarak değişikliklerin darbelerinizi nasıl etkilediğini görün.
 • Pen Feel Details (Kalem Hissi Bilgileri): Uç hassasiyetini değiştirmek için Customize (Özelleştir) seçeneğine tıklayın ve gelişmiş kalem ve silgi seçeneklerini ayarlayın.

İpuçları:

 • Kalem ucunu Click (Tıkla) olarak ve kalem düğmelerinden birini Double-Click (Çift Tıkla) olarak ayarlayın.
 • Basınca karşı hassas bir uygulamada daha dar bir basınç değeri aralığı isterseniz yumuşak bir Tip Feel (Uç Hissi) seçin.
 • Kalem hafif bastırınca aşırı tepki veriyorsa daha kuvvetli bir Tip Feel (Uç Hissi) ayarını deneyin.
 • Fırça darbelerinin, mürekkep püskürtme darbelerinin ya da sürükleme işlemlerinin başında bir gecikme fark ederseniz daha küçük bir Tip Double Click Distance (Ucun Çift Tıklama Mesafesi) deneyin veya çift tıklama için kalem ucu yerine bir kalem düğmesi ayarlayın.
 • Wacom Tablet Properties (Wacom Tablet Özellikleri) bölümünde Pen (Kalem) sekmesine giderek ve Default (Varsayılan) öğesine tıklayarak kalemi varsayılan ayarlarına döndürebilirsiniz.